Teória > Alternatívy elektronického podpisu
Alternatívy elektronického podpisu, autentifikácieV tejto časti Vás oboznámime s alternatívnymi spôsobmi vyjadrenia súhlasu s obsahom dokumentu, alebo zistenia/overenia totožnosti. Urobíme tak na príkladoch z bankovej sféry, keďže je to jedna z hlavných oblastí, v ktorej sa dáva dôraz na vysokú bezpečnosť. Statické hesloStatické heslo je najpoužívanejšou formou ochrany pred neoprávneným používaním služieb vyžadujúcich overenie. Existuje mnoho rád/pravidiel ako vymyslieť, zapamätať si (resp. uchovávať) heslá a ako ich používať. Ak je to možné odporúča sa zmena automaticky vygenerovaných hesiel a tiež zmena po určitej dobe. Často používaným statickým heslom je PIN (Personal Identification Number), napr. pri platobných kartách (štvormiestne numerické). Výhody:
Nevýhody:
Zoznam statických hesielV počiatkoch elektronických služieb bankovníctva bol tento spôsob často používaný ako silnejšia forma bezpečnosti. Ide o zoznam statických kódov buď jednorazových, alebo určitým systémom opakujúcich sa (s prvkom "náhodnosti"). Grid karta - momentálne najpoužívanejší bezpečnostný predmet na overenie/potvrdenie aktívnych operácií. Spravidla ide o plastikovú kartu veľkosti platobnej karty s potlačou (aj prípadným embosovaním) kódov usporiadaných do matice s určitým počtom riadkov a stĺpcov. K autentifikácii/certifikácii je potom potrebné zadať kód z konkrétneho miesta na matici, ktoré si bankový systém vyžiada. TAN (Transactional Access Numbers) - zoznam jednorazových hesiel. Pri potrebe overenia akcie klient zadá ešte nepoužité heslo zo zoznamu v poradí nasledujúce za posledným použitým. Po použití všetkých hesiel, alebo zneplatnení aktuálneho zoznamu klient obdrží ďalší zoznam. Použitie tohto spôsobu autentifikácie/certifikácie je skôr výnimkou. Výhody:
Nevýhody:
Generátor kódov (token)Zariadenie generujúce kód (napr. numerický, hexadecimálny) na základe algoritmu a vstupných údajov. Zariadenie je schopné generovať buď len jednorazové heslá (OTP - One Time Password), alebo aj kódy zaručujúce integritu transakcií (MAC - Message Authentication Codes). Zariadenia môžu pracovať v režimoch:
V zariadeniach bývajú použité štandardné algoritmy ako DES, 3DES, ale aj proprietárne - patentované riešenia. Ako vstupné údaje slúžia premenné - počítadlá, resp. čas, dátum. V prípade MAC aj vybrané údaje transakcie. Zariadenia sú zvyčajne chránené proti zneužitiu kódom PIN. Výhody:
Nevýhody:
Biometria - informačné a komunikačné technológieBiometria je veda a technológia autentifikácie, založená na meraní fyziologických vlastností, alebo vlastností týkajúcich sa správania osoby. Pre IKT to znamená meranie fyziologických charakteristík osôb ako sú odtlačky prstov, očné sietnice, dúhovky, hlas, tvár, ruky (napr. ručný podpis). Z týchto techník sa v bankách na Slovensku nepriamo používa len vizuálne porovnávanie zoskenovaného ručného podpisu. Existujú metódy aj na automatické vyhodnocovanie ručného podpisu, tie sa však zatiaľ uplatnili len v niektorých bankách v zahraničí. Uplatnenie tohto automatizovaného spôsobu by zvýšilo bezpečnosť a komfort vyhodnocovania ručného podpisu v úradovniach banky. Časť odborníkov však poukazuje na vysoké riziká používania biometrických údajov vo virtuálnom svete. Raz odcudzené biometrické údaje už totiž nie je možné používať a biometrická charakteristika ako taká je nemenná, resp. zmena nie je možná na základe potreby zmeny. Výhody:
Nevýhody:
Biometria - ručný podpisVýhody:
Nevýhody:
|