Teória > Elektronický podpis
Elektronický podpisElektronický podpis je informácia pripojená, alebo inak logicky spojená s elektronickým dokumentom, ktorá musí spĺňať tieto požiadavky:
(§ 3 ods. 1 zákona NR SR č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise) Čo to znamená v "ľudskej" reči?Je to elektronická forma podpísania dokumentu, čiže obdoba ručného podpisovania. Tak ako sa ručný podpis na dokumente považuje za súhlas podpisujúceho s obsahom dokumentu, tak aj epodpis je potvrdenie súhlasu s elektronickým dokumentom. Epodpis je legislatívny koncept - súhrn právnych predpisov, ktoré upresňujú, čo je možné považovať za epodpis (za elektronický súhlas s obsahom elektronického dokumentu). Epodpis je nezávislý (resp. by mal byť) od technológie jeho vyhotovenia. Momentálne je však epodpis realizovateľný technológiou digitálneho podpisu a preto sú tieto pojmy často zamieňané.
Epodpis (čiže legislatívny koncept) je však "pripravený" aj na iné technológie, ktoré by v budúcnosti mali spĺňať nasledujúce predpoklady:
Zaručený elektronický podpis (ZEP)Zákon rozlišuje medzi zaručeným elektronickým podpisom (ZEP) a elektronickým podpisom. Rozdiel je v tom, že pre vytvorenie ZEP je potrebné splniť prísnejšie predpoklady, ktoré zvyšujú bezpečnosť. Nedorozumenia:
O epodpise a súvislostiach v skratke (jedna strana A4) - html, súbor (*.rtf).
Slovensko:
Národný bezpečnostný úrad SR - html (nbusr.sk)
Česká republika:
Ministerstvo informatiky ČR - html (micr.cz)
Ďalšie:
UNCITRAL OSN - html (nbusr.sk), súbor (*.pdf)
|